24TH FINANCIAL MANAGEMENT CONFERENCE


27 - 29 SEPTEMBER 2023

EN

 

VII Międzynarodowa Konferencja

"Zarządzanie Finansami - Inwestycje i Wycena Przedsięiorstw"


Thursday, 1 March 2012



 

7 MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA
ZARZĄDZANIE FINANSAMI - Inwestycje i Wycena Przedsiębiorstw


Organizator:  Zakład Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego
26-28 kwietnia 2006 roku Szczecin, Hotelu Radisson SAS.


Współczesne firmy działają w burzliwym i wysoko konkurencyjnym otoczeniu. Jednocześnie coraz wyraźniej formułowane są wysokie wymagania właścicieli odnośnie rezultatów działania. W ostatniej dekadzie głównym kryterium oceny kadry kierowniczej był coraz częściej wzrost wartości firmy zaś dominującą metodą zarządzania stało się zarządzanie przez wartość. To w wyniku szerokiego zastosowania tej metody zarządzania kreowanie wartości firmy jest coraz ważniejsze, a takie działania jak inwestycje rzeczowe przedsiębiorstw, fuzje czy przejęcia oceniane są w dużej mierze pod kątem potencjalnego wzrostu wartości przedsiębiorstwa.
 
Aby jednak skutecznie zarządzać przez wartość należy wcześniej tę wartość zmierzyć. Istotnym problemem dla teorii i praktyki jest wybór metod do wyceny firmy w konkretnej sytuacji. Szczegółowy wybór metody wyceny spośród grupy metod dochodowych, majątkowych, porównawczych czy mieszanych jest zależny od celu, zakresu, czasu i dostępu do wymaganych danych. Czynnikiem wyboru metody jest również podmiot, dla którego wykonywana jest wycena. Ponadto z uwagi na szczególną złożoność metod, wycena nie jest procesem prostym a interpretacja uzyskanych wyników nie zawsze jest jednoznaczna. Jest to tym bardziej istotne, że większość współczesnych firm bazuje swój rozwój – a więc i kreację wartości – na wiedzy. Wycena aktywów niematerialnych stanowi jedno z głównych wyzwań dla wyceny w ostatnich latach.
 

Tym właśnie problemom i zagadnieniom związanym z wyceną poświęcona była kolejna konferencja z cyklu Zarządzanie Finansami. Wymagania wynikające ze współczesnego zapotrzebowania na dokładne metody wyceny aktywów niematerialnych stawiają przed teorią wyceny coraz większe wyzwania. Wyrazem tego są propozycje nowych wskaźników i metod wyceny wartości niematerialnych. Z drugiej strony istnieje luka znajomości metod wyceny pomiędzy teorią a praktyką. Wymaga ona bardziej szczegółowego przedstawienia współczesnych metod wyceny w kontekście różnych sektorów gospodarki i organizacji podlegających wycenie. Problemy, które były dyskutowane na Konferencji, a wiążą się z wyceną, są zatem bardzo istotne zarówno dla praktyki gospodarczej, jak i teorii wyceny. 

 

 Laureat BETA 2006Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali, której zorganizowanie wspierał Bank BPH . Honorową statuetkę otrzymał Stanisław Kasiewicz ze Szkoły GłównejHandlowej za pracę "Budowanie wartości firmy w zarządzaniu operacyjnym".


Galeria


                             


 


back

Sponsors and Partners